Alıntı

Toplumsal hayat bizi doğadan kopardı, onunla yeniden bütünleşmek zorundayız. “Ağaca sarılan hippi” imajını kastetmiyorum, onda yanlış bir şey yok da, demek istediğim, bir psikolojik ve ruhsal evrimin çok gerektiği. Şimdiki hayat tarzımızla ilgili en büyük sorunun ruhsallık eksikliği olduğunu düşünüyorum…

Julian Goldberger ("Şahin"in yönetmeni)

Alıntılar

İlkelerine bir kez olsun ihanet eden insan, hayat ile olan saf ilişkisini yitirir. Bir insanın kendine karşı hile yapması, onun, filminden, hayatından, her şeyinden vazgeçmesi demektir."

Andrei Tarkovski
"İnsanın ilerleyişinin, midesinden daha değerli ve yüce bir şeyden kaynaklanacağı zamanı dört gözle bekliyorum. İnsanları eyleme sevk eden güdülerin günümüzde hüküm süren mide güdüsünden daha üstün olacağı bir zamanı bekliyorum. İnsanın asilliğine ve mükemmelliğine olan inancımı koruyorum. Ruhsal nezaket ve diğerkamlığın bugünün kaba açgözlülüğünü fethedeceğine inanıyorum."
Jack London


"Tüm bu düzensizlik içinde gizli bir düzen vardır"
Carl Gustav Jung

"Filmlerimdeki karakterler dürüst yaşar ve kendilerine verilen hayatı değerlendirmeye çalışırlar. İnsanların dürüst yaşamaları ve tam potansiyellerine erişmeleri gerektiğine inanıyorum. Bunu yapabilenler gerçek kahramanlardır."
Akira Kurosawa

"Her film, şu ya da bu şekilde, gerçeklikle yüz yüze gelmektir."
Vincent Ward

"Kamera bir şairin kafasındaki bir göze dönüşmedikçe bir film güzel olamaz."
Orson Welles

"Bir filmi ikinci kez seyretmek aslında ilk kez seyretmektir. Başından sonuna kadar ne kadar güzel kurgulandığını anlayabilmek için sonunu bilmeniz gerekir."
David Gilmour ("Film Kulübü" romanından)

"Bugün dünyadaki başka bir kıymetli günümüz. Öyleyse tüm negatif ve yıkıcı düşünceleri kaldırıp atalım ve dönüp kendimize sevgiyle bakalım."
Peter Dunning ("Safe" filminden)

"Sevgisiz adalet olamaz."
Sidney Lumet

"Biz düşüncelerimizin ürünüyüz. Bir insan kötü niyetle konuşur veya davranırsa acı onu takip eder. Bir insan temiz niyetle konuşur veya davranırsa mutluluk onu takip eder, hiç peşinden ayrılmayan bir gölge gibi..."
Buda

Yapılan her silah, denize indirilen her savaş gemisi, ateşlenen her roket, karnı guruldayanlardan ve soğukta çıplak yatanlardan çalmak anlamına gelir.
Dwight D. Eisenhower

"Söylediklerinize dikkat edin; düşüncelere dönüşür...
Düşüncelerinize dikkat edin; duygularınıza dönüşür...
Duygularınıza dikkat edin; davranışlarınıza dönüşür...
Davranışlarınıza dikkat edin; alışkanlıklarınıza dönüşür...
Alışkanlıklarınıza dikkat edin; değerlerinize dönüşür...
Değerlerinize dikkat edin; karakterinize dönüşür...
Karakterinize dikkat edin; kaderinize dönüşür..."
Gandi

"İyiyle kötü arasındaki mücadele insanoğlu yeryüzünde var oldukça sürecektir. İnsanoğlu ne yapıp edip karşı kıyıya geçmelidir. Deniz suyu kötü, kayık ve kürekler iyidir. Neye layıksan onun için çek kürekleri, başaracaksın. Kürekleri bırakırsan yok olursun. İnsan bunca uzun zamandır var olmasına rağmen hala en önemli şey olan, varlığının anlamı konusunda emin değildir; şaşırtıcı olan budur işte."
Tarkovski, "Zaman Zaman İçinde"